U Mostaru je predstavljen projekt “Putovima baštine uz rijeku Trebižat – Srce Hercegovine”, vrijedan 365 tisuća eura, a kojeg EU financira s 300 tisuća eura u okviru potpore ekonomskog razvoja BiH. Partneri u ovom projektu su tri općine i to Grude, Ljubuški i Čapljina, Udruženje za regionalni i ruralni razvitak Hercegovine Hercegovački stap te suradnik i jednim djelom sufinancijer projekta federalno Ministarstvo okoliša i turizma. Europska unija prepoznala je destinaciju Hercegovine i Trebižat kao mikrodestinaciju u okviru koje treba razviti određen turistički proizvod, istaknuo je direktor REDAH-a Ivan Jurilj. “Želimo razviti jedan specifičan turistički proizvod koji će biti na raspolaganju turistima i kojim će se obogati turistička ponuda Hercegovine i time produžiti boravak turista u Hercegovini”, kazao je Jurilj. Istaknuo je kako je to dopuna turističke ponude gdje će se razviti najmanje tri tematske ture. Do sada su turisti boravili u Hercegovini dan, dva maksimalno tri dana. Na ovaj način, ističe Jurilj , ćemo omogućiti bogat sadržaj turistima. Cilj projekta je integrirati povijesnu i kulturnu baštinu u jedan turistički proizvod.
Govoreći o značaju projekta za grudsku općinu, načelnik Gruda Viktor Marić kazao je kako u općini Grude imaju nekoliko povijesnih znamenitosti. U prvom redu to je crkva u Gorici koja je zidana na srednjovjekovnim temeljima stare bazilike s arheološkom zbirkom, zatim je tu jezero Krenica sa svojim legendama i Peć Mlini koji su izvorište rijeke Tihaljine. “Ovih dana radimo na uređenju rijeke, zahvaljujući federalnom Ministarstvu turizma i okoliša. Također, s hidroelektranom, koja je napravljena u tom dijelu Peć Mlina, imamo ugovor prema kojemu su oni dužni dvije stare mlinice obnoviti. Iznad Peć Mlina nalazi se se Ravlića pećina koja nije istražena i plan je da se ta pećina istraži i uredi kako bi je turisti mogli posjećivati”, istaknuo je Marić. Naveo je kako u Grudama turizam za sada gotovo i ne postoji, te da bi spomenuti projekt bio pokretač te grane gospodarstva. Grude su inače tranzitna općina, a kapaciteti ugostitelja su relativno neiskorišteni.
Savjetnik federalnog ministra za okoliš i turizam Tomislav Lukić istaknuo je kako je zaštita prirode primarna stavka u projektu “Putovi baštine na Trebižatu”. “Moramo zaštititi našu prirodnu vrijednost i približiti je turistima. U Međugorje je ove godine došlo 30 posto više turista neko prošle godine. Turisti dođu u Međugorje, a vrlo malo ih posjeti prirodne ljepote Hercegovine koje do sada nismo na kvalitetan način valorizirali”, kazao je Lukić.
Predsjednik Upravnog odbora Udruge za regionalni ruralni razvitak Hercegovine Davorin Medić kazao je kako se nada da će se po završetku projekta dobiti jedan dobar proizvod. “Radit ćemo na podizanju kvalitete stvaranjem novih sadržaja, detektiranju potencijala, a imamo ih stvarno dosta”, istaknuo je Medić.